Sezam Czarny Ziarno Nasiona czarnego sezamu są również znane jako czarne nasiona sezamu, gingili, til lub zi-er bu w języku chińskim. Pochodzą ze unikalnej odmiany rośliny „Sesamum indicium i mają łagodny orzechowy smak z nutą goryczy. Są też dość tłuste. Sezam czarny jest wykorzystywany jako substytut nasion białego sezamu, ponieważ zachowuje swój pierwotny smak, konsystencję i aromat. Jest także rewelacyjną, bezglutenową alternatywą do produkcji mąki. W krajach azjatyckich produkty takie jak lody, ciastka, makaroniki i makarony są wykonane z zastosowaniem czarnej pasty z nasion sezamu, która dodaje im dopełniającego smaku. Od tysięcy lat te niewielkie nasiona są ważną częścią nie tylko chińskiej kultury, ale także wielu innych kultur w całej Azji ze względu na ich korzyści zdrowotne, zastosowanie w kuchni i możliwość użycia w wielu zróżnicowanych rodzajach potraw.
Sezam czarny historia
Roślina sezamu pochodzi z Wysp Sundajskich w Indonezji i jest jedną z najstarszych nasion roślin uprawnych w historii. Dowody na jej uprawę i wykorzystanie do oleju sięgają 4000 lat na niektórych obszarach. Wersja z białymi nasionami była szeroko używana w Grecji i Rzymie, w trakcie gdy nasiona czarnego sezamu były najmocniej rozpowszechnione w kulturach azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach. Nasiona są użytkowane w Chinach od ponad 5000 lat do gotowania i jako źródło sadzy w tuszu blokowym. Ziarna czarnego sezamu później rozprzestrzeniły się do Europy i Afryki wzdłuż jedwabnego szlaku i innych szlaków handlowych. Sezam czarny ekspresowo stały się podstawowymi składnikami w tych regionach. Został przywieziony do Nowego Świata zarówno przez europejskich kolonizatorów, jak i afrykańskich niewolników. Rośliny sezamu rozwijają się w tropikalnym i subtropikalnym klimacie Ameryki Łacińskiej, a nasiona pozostają podstawową rośliną uprawną. Dziś nasiona czarnego sezamu rosną prędko w wielu tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych klimatach na całym świecie, a największymi producentami są Indie, Chiny i Meksyk.
Sezam czarny w kuchni
Nasiona czarnego sezamu są preferowanymi nasionami sezamu w wielu kulturach azjatyckich, w tym w kuchni indyjskiej, japońskiej i chińskiej. Są kluczowym elementyem japońskiego furikake. Czarny sezam jest również szeroko wykorzystywany jako dodatek w kuchni japońskiej, niejednokrotnie pokrywając zewnętrzną powierzchnię rolek sushi oraz w deserach, takich jak lody kurogoma i mochi. Oprócz japońskich potraw, nasiona czarnego sezamu są szeroko rozpowszechnione w kuchni chińskiej, gdzie stanowią dodatek do zup, makaronów i ryżu oraz są użytkowane jako nadzienie do wielu deserów, w tym zi maa gyun, popularnej w Hongkongu podobnej do galaretki bułki.. Nasiona czarnego sezamu można zmielić na pastę albo masło i dodać do chleba, sosów, bulionów i innych pieczonych deserów. Sezam czarny ma podobny profil smakowy do białego sezamu z lekką goryczką i bardziej chrupiącą konsystencją. Oznacza to, iż można go stosować zamiast białych nasion w każdym przepisie, zwłaszcza gdy potrzebny jest kontrast barw. Mielone nasiona czarnego sezamu można mieszać z innymi przyprawami i stosować do powlekania ryb ahi do smażenia albo smarowania kurczaka albo warzyw. Nasiona należy przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu i użyć w ciągu trzech miesięcy. Żeby przedłużyć okres przydatności do spożycia, przechowuj je w zamrażarce i używaj w ciągu dwunastu miesięcy. Sezam czarny atrybuty zdrowotne
Nasiona czarnego sezamu są zasadniczym źródłem białka i witamin z grupy B, w tym B6, tiaminy i niacyny. Witaminy te są konieczne do korzystnej produkcji komórek i mogą pomóc w zwiększeniu metabolizmu organizmu. Nasiona czarnego sezamu zawierają też więcej wapnia aniżeli łuskane nasiona sezamu, a także inne minerały, w tym mangan, magnez, miedź i żelazo. Nasiona czarnego sezamu są jedynym źródłem błonnika roślinnego znanego jako włókno lignanowe. Błonnik ten jest niezwykle korzystny dla układu pokarmowego organizmu. Wykazano, że pomaga zmniejszyć zgubny poziom cholesterolu.