Przedmiotem tej transakcji jest:
Księga obiektu budowlanego [Pu/Pb-50]
tworzona z papieru offsetowego 80 g/m,objętość 74 strony, numerowane, oprawa trwała, dziurki do zaplombowania, wzór książki określa załącznik nr 1 do Dz. U. Nr 120 z 2003 roku
W naszej ofercie posiadamy książki obiektu budowlanego w 4 rodzajach opraw:
Oprawa miękka kartonowa [biała]
Środek standardowy, książka szyta drutem, okładki z białego kartonu offsetowego 250 g/m, grzbiet, dziurki do zaplombowania.
Oprawa miękka lakier UV [czerwona, granatowa]
Środek charakterystyczny, książka szyta drutem, okładki z kartonu 250 g/m, nadruk barwny - dostępne 2 kolory nadruku, lakier UV wybiórczo, dziurki do zaplombowania. Okładka oporna na zabrudzenia, asygnowana do intensywnej eksploatacji.
Oprawa twarda kanon [czerwona, granatowa]
Środek standardowy, książka szyta drutem, okładki z tektury introligatorskiej 2 mm, oklejone oleiną segregatorową w odcieniu czerwonym lub granatowym, napis tytułowy tłoczony na gorąco w kolorze białym, dziurki do oplombowania. Książka o podwyższonej trwałości, nieco grubsza od oprawy kartonowej, lecz prze długie lata będzie służyła administratorowi.
Oprawa twarda LUX [czarna]
Środek typowy, książka szyta drutem, okładki z tektury introligatorskiej 2 mm, okleina skóropodobna typu owil w odcieniu czarnym, napis tytułowy złocony na gorąco, metalowe narożniki, dziurki do zaplombowania. Oprawa super mocna i trwała, zachowuje estetyczny wygląd nawet przy intensywnym używaniu poprzez dużo lat.
Podstawa prawna:
zał. Nr 1 do Dz. U. Nr 120 z 2003 r. Poz 1134
Kiedy mamy obowiązek prowadzenia księgi obiektu budowlanego? Książkę obiektu budowlanego należy prowadzić praktycznie dla każdego obiektu budowlanego, dla którego istnieje obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Obowiązek ten dotyczy też obiektów już istniejących, niezależnie od daty ich oddania do używania, jeżeli wcześniej nie występował obowiązek prowadzenia takiej książki. Jeżeli w sytuacji istniejących wcześniej obiektów budowlanych jest prowadzona książka w odmiennej formie, niż to określają aktualnie obowiązujące przepisy konieczne jest założenie nowej książki, po zakończeniu obecnie wypełnianego tomu.
Z obowiązku prowadzenia księgi obiektu budowlanego zwolnieni są: - właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych
- właściciele budynków budownictwa zagrodowego i letniskowego
- właściciele i zarządcy dróg i obiektów mostowych, a także kładek dla pieszych i tuneli
- właściciele budowli niedużej architektury i innych nie wymagających pozwolenia na budowę (art. 29 ust 1 Ustawy Prawo Budowlane)
Zakładanie książki i jej wypełnianie Książkę należy założyć z chwilą podania obiektu do wykorzystywania i systematycznie prowadzić aż do jego rozbiórki. W sytuacji gdy obiekt już istnieje, nową książkę zakładamy z chwilą wyczerpania miejsca na pisy w starej. Nowa książka powinna nawiązywać numeracją do poprzednio prowadzonych. Kolejne książki stanowią kolejne ponumerowane tomy dokumentacji. Książki nie trzeba rejestrować przez organ państwowego nadzoru budowlanego.
Należy w niej dokonywać zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudów w okresie użytkowania obiektu. Wpisy powinny być dokonywane w dniu zaistnienia okoliczności i każdy wpis powinien zawierać informacje identyfikujące dokument, będący przedmiotem wpisu, określać ważne ustalenia w nim zawarte, a także dane identyfikujące osobę która dokument wystawiła. Wpisy powinny być wykonywane dokładnie w sposób trwały, poprzez właściciela albo zarządcę obiektu, bądź osobę przez nich upoważnioną. Sprostowania błędów we wpisach dokonuje się poprzez przekreślenie wyrazów pojedynczą linią, a także umieszczenie daty i podpisu osoby dokonującej zmiany.
Treść książki obiektu budowlanego oraz wymogi prawne Książka ma format A4, jest wykonana w sposób trwały gwarantujący przydatność do wykorzystywania w całym okresie funkcjonowania obiektu. Nasze książki spełniają oczekiwania oprawy trwałej, co oznacza, że są tak wykonane, iż nie ma możliwości usunięcia, albo podmiany kartki, bez możliwości zniszczenia książki. Taka oprawa powoduje, iż nie musimy sznurować i plombować książki. Książka ma ponumerowane kolejno strony.
Spis treści:
I. Wykaz osób upoważnionych do dokonywania wpisów do książki
II. informacje identyfikacyjne obiektu
III. Spis dokumentacji załączony do książki obiektu
IV. informacje technologiczne znamionujące obiekt
V. Plan sytuacyjny obiektu
VI. Wykaz protokołów kontroli okresowych stanu technicznej produktywności obiektu
VII. Wykaz protokołów kontroli okresowych stanu technologicznej efektywności i wartości użytkowej całego obiektu
VIII.1 Wykaz opracowań technologicznych dotyczących obiektu
VIII.2 informacje dotyczące opracowania technicznego
IX.1 Wykaz protokołów odbioru robót remontowych i modernizacyjnych w obiekcie
IX.2 dane dotyczące dokumentacji technicznej
X. Wykaz protokołów awarii i katastrof obiektu
XI. Wykaz pozwoleń na zmianę sposobu wykorzystywania obiektu
Przechowywanie książki, a także dokumentacji obiektu budowlanego Książkę obiektu budowlanego należy zakończyć gdy zapełnimy wszystkie rubryki w przynajmniej jednym dziale. Wtedy zakładamy nową książkę - stanowiącą kolejny tom dokumentacji, a starą należy dołączyć do dokumentacji obiektu.
Dokumenty stanowiące dokumentację obiektu budowlanego:
- kolejne książki obiektu budowlanego
- protokoły z kontroli obiektu budowlanego
- oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technologicznego opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie podczas jego używania
- dokumentacja budowy i dokumentacja powykonawcza
- instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i innych urządzeń związanych z obiektem
Instytucje uprawnione do kontrolowania książki obiektu budowlanego - Inspektorzy Nadzoru Budowlanego
- Inspektorzy Inspekcji Sanitarnej
- Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy
- Inspektorzy Ochrony Środowiska
- Kontrolerzy Państwowej Straży Pożarnej
- Kontrolerzy Urzędu Skarbowego
- Ubezpieczyciele
Osoby, które oglądały ten artykuł kupiły dodatkowo